Mały miś w świecie wielkiej literatury - Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

Mały miś w świecie wielkiej literatury

Międzynarodowy projekty Mały miś ...MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

 


W drugiej połowie września grupa „Smerfy” przystąpiła do Ogólnopolskiego programu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami „Mały miś w świecie wielkiej literatury” pod patronatem „Przedszkolne ABC”.Autorem projektu jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Zadaniem uczestników projektu jest wytypowanie misia, który wyruszy w podróż po Polsce, by wspólnie z przedszkolakami z innych miejscowości promować czytelnictwo. Każdemu wysłanemu misiowi towarzyszy dziennik podróży. To w nim dzieci z przedszkoli, do których zawędruje miś będą zapisywały wspólne chwile z maskotką, a co najważniejsze wychowawca grupy wpisze tytuł książeczki, jaką przeczytali wspólnie misiowi, który ich odwiedził.

Naszą placówkę reprezentuje oczywiście Kubuś Puchatek, który w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. W swoją pierwszą podróż wyruszył on do Olsztyna. Smerfy bardzo będą za nim tęsknić. Dlatego postanowiły osobiście pójść na pocztę, by wysłać go do innego przedszkola. Podczas jego nieobecności przybędzie do nas dziewięć misiów z różnych krańców Polski, abyśmy mieli okazję ich poznać.


Miło nam poniformować, że patronat honorowy nad naszym projektem "Mały miś w świecie wielkiej literatury" objęli:


* Marek Michalak -  Rzecznik Praw Dziecka

    *
ks. dr hab. Jan Niewęgłowski - prof. UKSW, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

* Dorota Dziamska - pedagog, autor systemu Edukacja Przez Ruch, ekspert MEN

*
Maria KocWicemarszałek Senatu RP

* Waldemar Kraska – Senator RP


Patronat medialny objęło:                                  O projekcie w mediach:

portal podlasie24.pl - luty 2017

portal podlasie24.pl - październik 2016


Zapraszamy do wysłuchania nagrania audio (na antenie Katolickiego Radia Podlasie) dotyczącego Ogólnopolskiego Projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury", w którym nasza placówka bierze udział - NAGRANIE


Na
si goście:

1. MIŚ BAZYL
Nasz pierwszy gość to miś Bazyl z Przedszkola nr 26 w Tarnowskich Górach.


Przybył on do nas w 23. września 2016 roku. Starszaki wprost nie mogły opanować emocji, które towarzyszyły otwarciu koperty z pierwszym misiem, który dotarł do Sokołowa.  Były szczerze zdziwione, iż maskotka jest taka malutka. Wspólnie przeczytaliśmy mu książkę o Kubusiu Puchatku pt. „Prawdziwi przyjaciele”. Podczas drugiego dnia pobytu misia w przedszkolu dzieci czytały Bazylowi przyniesione z domu książeczki, ponieważ w poniedziałki nasza grupa ogłosiła Dniem Książki.  Niestety już następnego dnia miś musiał wyruszyć w dalszą podróż. Na pamiątkę wkleiliśmy mu grupowe zdjęcie oraz wpisaliśmy dedykację do jego Dzienniczka Podróży. Na poczcie pożegnaliśmy się z Bazylem, życząc mu udanej podróży.

2.
MIŚ TUPTUŚ
Nasz drugi gość to miś Tuptuś z Niepublicznego Przedszkola UKSW w Warszawie.


Przybył on do naszej placówki 05. października 2016 roku
. Dzieci bardzo ucieszyły się z jego przyjazdu. Wspólnie otworzyliśmy kopertę, w której znajdował się miś oraz jego dziennik podróży. Aby Tuptusiowi było miło przeczytaliśmy mu wybrane fragmenty z książek kucharskich dla dzieci, ponieważ naszym zadaniem następnego dnia było wykonanie sałatki owocowej z ulubionych owoców dzieci. Przed wykonaniem zdrowego przysmaku wykonaliśmy wspólne zdjęcie grupowe w fartuszkach i czepkach kucharskich. Zostało one wklejone do misiowego dziennika podróży wraz z dedykacją dla niego.
Niestety już następnego dnia Tuptuś musiał powędrować dalej, aby inne dzieci mogły go poznać. Na szczęście miś przed swoim wyjazdem nocował u Julki oraz Oliwki, które wspólnie z rodzicami czytały mu bajki na dobranoc, aby nie było mu smutno, gdy będzie tęsknił za swoim przedszkolem. Tuptusiu życzymy Ci udanej podroży.


3. MIŚ CHMUREK
Nasz trzeci gość to miś Chmurek z Przedszkola Samorządowego w Trzebosi.


Przybył on do nas 18. października 2016 roku. Aby miło spędzić czas przeczytaliśmy naszemu gościowi książkę „Lekcja plastyki Donalda” w języku polskim oraz angielskim. Wspólnie poznaliśmy literkę „M” – jak miś.

4. MIŚ JAŚ
Nasz czwarty gość to miś Jaś z Niepublicznego Przedszkola im. Św. Rodziny w Pułtusku.


Przybył on do naszego przedszkola 25. października 2016 roku. Książeczkę, która przeczytaliśmy Jasiowi przyniosła Julka. Tytuł przeczytanej opowieści to „Leniwa Zuza”  z serii Troskliwe Misie. Już wiemy, ze nie warto spędzać całego wolnego czasu tylko na grach na komputerze, bądź konsoli, czy tablecie. Cieszymy się, że mamy tylu przyjaciół w naszej grupie. Teraz dołączył do naszego grona również miś Jaś. Aby nie było mu smutno Wiktoria zabrała go do swojego domu. Wspólnie z rodzicami przeczytała pluszakowi „Bajki na dobranoc” oraz „Psoty pod poduszki”. Mamy nadzieję, że miło spędziłeś u nas czas.

5. MIŚ EDI
Nasz piąty gość to miś Edi z ZSP nr 4 Przedszkole „Pod Kasztanami” w Brzeszczach.


To był drugi miś, który gościł u nas w tym tygodniu.  Przybył on do nas 28. października 2016 roku. Tym razem przeczytaliśmy mu książkę „Marzenie zajączka szaraczka” z serii „Niezwykłe bajki – wyjątkowi są tuż obok”. Zajączek był inni niż jego koledzy. Miał tylko jedno ucho, a w dodatku jąkał się. Pomimo tego został tym, kim sobie wymarzył tzn. aktorem. Za jego przykładem poszedł świerszcz, który pragnął grać na akordeonie, a nie na skrzypcach. My również chcemy spełniać nasze marzenia. Być może w przyszłości będziemy podróżować po Polsce tak, jak ty misiu Edi.
Czy wiecie, że miś Edi dzięki zmianie czasu mógł spać o godzinę dłużej.

6. MIŚ MISIO PYSIO
Nasz szósty gość to miś Misio Pysio z Samorządowego Przedszkola w Bielsku.


Przybył on do nas 07. listopada 2016 roku. W związku z tym, ze przygotowywaliśmy się do Święta Niepodległości  przeczytaliśmy misiowi Pysiowi z Bielska wiersze dla dzieci „A to Polska właśnie” autorstwa Anny Paszkiewicz. Wspólnie wykonaliśmy kotyliony w naszych narodowych barwach. Nawet odciski naszych palców były czerwone, na białym tle – jak nasza flaga. Dzieci postanowiły także namalować swojego nowego przyjaciela, które dołączyliśmy do jego dzienniczka podróży.

7. MIŚ PYŚ
Nasz siódmy gość to miś Pyś z Przedszkola Niepublicznego Eko Skrzat w Krakowie.


Przybył on do nas 28. listopada 2016 roku. Dzieci pokazały mu wybrane przez siebie książki, które w każdy poniedziałek przynoszą ze sobą do przedszkola. Tym razem wybraliśmy dla misia Pysia opowieść pt. „Trolandia – Bąbelkowy eksperyment”. Przeczytaliśmy mu także bajkę  o „Słowiku”. Dzięki niej zdaliśmy sobie sprawę jak ważni w życiu są przyjaciele oraz tego, że wszyscy potrzebujemy odrobiny wolności i swobody. Po południu Amelka wzięła misia Pysia do swojego domu, aby nie czuł się on samotny w przedszkolu. Wraz z mama czytały mu różne opowieści o zwierzątkach. Filip i Wiktoria narysowali podobiznę misia, które wkleiliśmy na pamiątkę do jego dzienniczka podróży.
A następnego dnia do przedszkola przybyły aż dwa misie. To dopiero niespodzianka.


8. MIŚ FORTUŚ
Nasz ósmy gość to miś Fortuś z Niepublicznego Dwujęzycznego Przedszkola KiDS & Co. z Ostrowi Mazowieckiej.


Przybył on do naszej placówki 29. listopada 2016 roku.
Dla dzieci było to niezwykłe spotkanie, ponieważ w tym samym czasie w przedszkolu przebywał miś Pyś oraz miś Marcel (z gminnej edycji projektu).
W związku z tym, że Fortuś na co dzień uczęszcza do dwujęzycznego przedszkola wspólnie z nami uczestniczył w zajęciach z języka angielskiego. Tym razem przedszkolaki utrwalały nazwy ubrań poprzez grę w klasy z użyciem mat Kiddo. To była wspaniała zabawa. Tego dnia nie zabrakło także czytania. Za oknem spadł już śnieg, wiec był to idealny czas, by poczytać o przygotowaniach zwierząt do zimy.
Aby misiom nie było smutno, wysłaliśmy je razem w jednej kopercie do przedszkola w Olsztynie.  
Autor projektu - Aneta Konefał
Piosenka "Mały miś". Słowa
- Agata Dziechciarczyk, aranżacja muzyczna - Ludmiła Fabiszewska.
Autor ilustracji "Miś Bruno"
- Helena Tabor

www.czytamy-misiom.blogspot.com


Mały Miś - piosenka w wykoaniu dzieci z grupy Smerfy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego